Utvalda produktioner

Följande produktioner är utvalda att medverka i Utbudsdag 2022

Teatergrupp/artistProduktion
123 SchtunkDödsdansen-fritt efter August Strindberg
Anna Bromee Produktion”Det måste vara underbart”
Anna-Lena Hemström ProduktionSkandalen Ida Bäckmann
Big WindInto the Roots
Cecilia FrodeFRODISKT!
Claire Parsons CoLilla Svansjön
Eva Ahremalm/Åse ChristensenKonsten att släppa taget
Folkteatern i DalarnaKallocain
GlesbygdsDivan”Här är det jag som stämmer!”
Gycklargruppen HyckelHyckel Vulgäris
Houman Sebghati & Dom Fantastiska FåFlykten
Ismael AtariaNånting för att vi ska känna att vi lever.
Johan Stål/Jacke SjödinGula grodan
Karin GrönbergMITT FRANKRIKE
Kompani Mamsell samproduktion med Dans i BlekingeBrodera mera!
LP FlamencoCarmen Recycled
M.P.A.C.BREAST IN PEACE
Malin AppeltoftKvinnan som gick in i väggen och försvann
MalmödockteaterTillsammans för alltid
Maria ArnadottirHur Ska Det Gå?
Maria Sedell/Livet NordAndersson, Mirakel i Finnmarken
Nyköping Stads TeaterRosenblommor & Ågrensånger
OperaimprovisatörernaORSAK-VERKAN
ProfilteaternBuhu! Buhu! Buhu!
ReAct! – Actions movingLast Call
RiksteaternNy repertoar HT22/VT23
RIRO AB Produktion/ Robin StegmarDet Doftar Öl
Romeo & Julia KörenMycket väsen för lite jazz
Scenit Produktion ABKohlhaas!
Scenkollektivet re:actBansai! – en äventyrare
Scensommar Produktion ABVi Snackar Shakespeare
SileaCIRQUE CAPRICIEUX
Sonor ProduktionOch Ingrid Bergman log rart…
SpaceTimeLabThe Dream of the White Raven
Strindbergs Intima TeaterSpring tills du dör
Teater ArosHysteria?
Teater DaCapoKejsaren av Portugallien
Teater DictatApokalyps
Teater DOSVi bad om nåd – en gränslös kärlekshistoria
Teater SlávaTrojanskorna
Teater Teatro Jerker FahlströmFara å Färde från Orienten till ishavet
Teater TheatronSjopalovich resande teatersällskap
Terrastella ABEuropean Friendship Orchestra
TJEINCH – Magnus Skogsberg med musikerTjeinch – Dare to change dare to fail
Trio JIÅTriumf att finnas till
UusiTeatteriImprovisationsteater
VärmdansEn vals för Z